Goriška tehniški in licejski pol sta 9. februarja skupaj obeležila praznik slovenske kulture.Za uvodno glasbeno kuliso je poskrbel Aleš Lavrenčič, dijak 3. razreda znanstvenega liceja Simona Gregorčiča, ki je ob klavirski spremljavi Hilarija Lavrenčiča mojstrsko zaigral na violino Williamsonovo filmsko skladbo “Theme from Schindler’s list”. Aleš Lavrenčič študira violino pri profesorici Diani Mustea na konservatoriju Tomadini v Vidmu.
Dijake je ob tej priliki obiskal Prešernov nagrajenec za življenjsko literarno delo, pesnik, dramatik in prevajalec Miroslav Košuta.
Srečanje je omogočila tržaška založba Mladika. Urednica Mladike Nadia Roncelli je predstavila avtorja v obliki razgovora, tako da so prisotni lahko izvedeli kaj več o njem, o njegovem ustvarjanju, o lepih trenutkih in o težavah, ki spremljajo umetnikovo pot.
Skupnemu prazniku pa bi prav gotovo nekaj manjkalo, če ne bi ob tej priliki nagradili najboljših prispevkov literarnega in likovnega natečaja Pot do človeka. Natečaj je razpisala skupina profesorjev in ga posvetila spominu dijakinje Žive Srebrnič, ki je bila tudi sama izredno ustvarjalna. Prispevke je ocenila komisija v sestavi: prof.Damiana Devetak, prof.Marija Kostnapfel, prof. Marta Lombardi in prof. Ivan Žerjal in določila najboljše v posameznih kategorijah. Bogate nagrade so prispevali založba Mladika iz Trsta, Kulturni center Lojze Bratuž, goriški Kulturni dom, Zadruga Maja in Katoliška knjigarna.
Prvo mesto je na literarnem natečaju osvojila pesem, ki se začenja z naslednjimi stihi: “Zgodi se včasih, da se čutiš odpisan temu obnebju, zgodi se, da besede postanejo bolne, da ne morejo izreči, kar v tebi skeli, kar nesluteno svetu v tebi brni… Ko besede izzvenijo, ko otrpnejo v vsemirju nemoči, zavpije tvoj molk, in ta molk zdaj kriči, a še upa, da se razboli…” Avtor teh verzov je Miha Kovic, dijak 2.razreda znanstvenega liceja Simona Gregorčiča. Na svoji poti do besede je dokazal nadarjenost, saj je v izbrušenem slogu opisal globoka občutja in jih podal na svojstven način. Drugo mesto si delita Ester Berlot, dijakinja 5.razreda zavoda Žige Zoisa, in Elena Marvin, dijakinja 4.razreda znanstvenega liceja Simona Gregorčiča. Ester je v svoji pesmi Valovi življenja s pretanjenim čutom in z izvirno metaforiko oblikovala nežno izpoved mladega človeka: “Lebdi duša v samoti, okoli mehurčki odživele radosti, spajanje grenkih biserov tesnobe milijonov src v valove… “, Elena pa je v likovni pesmi Krog neskončnosti mojstrsko poustvarila večno pretakanje življenja iz začetka v konec in iz konca na začetek: “Sam se odgovor bo zarisal na poteh našega sveta, sam določil, da vetrovi pihali bodo v smeri naših najglobljih želja.”. Tretje mesto je komisija dodelila proznemu prispevku Ivane Cotič, ki obiskuje 5.razred znanstvenega liceja Simona Gregorčiča. Dijakinja si je izposodila obliko pravljice, da se je vživela v drugost in drugačnost, ter je svojo pripoved Čudovito prijateljstvo obogatila z etičnim nabojem. Prav posebno pohvalo si zaradi vsebinske izvirnosti zasluži tudi prozni prispevek Pot do življenja Ivane Nanut, ki obiskuje 3. klasični licej Primoža Trubarja.
Komisija je skrbno pregledala tudi fotografije, ki so bile vse kakovostne in originalne. Na prvo mesto ex equo sta se uvrstili fotografiji Ivane Fajt, dijakinje 3.razreda Ž.Zoisa in Karin Vižintin, dijakinje 3.znanstvenega liceja Simona Gregorčiča. Prvi je s posebno osvetlitvijo uspelo zajeti toplino materine ljubezni do novega življenja, ki v sebi skriva klico bodočnosti., druga pa je prikazala situacijo, ki vsebinsko nakazuje pot k občečloveškim vrednotam, a je obenem učinkovita kompozicija, saj izstopa po tehnični dovršenosti. Tretje mesto je pripadlo fotografiji Manuela Persoglie, ki obiskuje 2.razred znanstvenega liceja Simona Gregorčiča, iz katere je razvidno iskanje likovnih oblik in barvnih odtenkov. Na likovnem natečaju pa se je najboljše odrezala Sanja Vogrič, dijakinja 3.znanstvenega liceja Simona Gregorčiča, in je prejela prvo nagrado za globoko interpretacijo teme, ki kompozicijsko učinkovito prodira do gledalca preko izbranih materialov.